Lekarz, Policja, Interpol, Urząd Emigracyjny to na start. Kilka dni chodzenia po urzędach. Co jeszcze? Dowiecie się poniżej.
Emigracja do Paragwaju nie jest zbyt skomplikowana. Ale tak samo jak przy kompletowaniu dokumentów w Polsce (link), tak i w Paragwaju trzeba poświęcić temu trochę uwagi i czasu. Znawcy twierdzą, że to jakieś 3 dni chodzenia po urzędach. Ale w praktyce, warto zarezerwować sobie nawet 2 tygodnie. W Paragwaju urzędnicy się nie spieszą, godziny otwarcia urzędów są zaskakująco inne (w ciągu dnia w lato są przeważnie zamknięte, tak podaje portal gov.pl). Nie wszystko uda się załatwić od razu.

Proces emigracyjny jakiś czas temu trwał około 2-3 tygodnie. Ale na obecną chwilę jest podobno tyłu nowo przybyłych emigrantów, zwłaszcza z Niemiec, że czas oczekiwania na pozwolenie na dożywotnią rezydenturę wydłużył się do 2 miesięcy. A to i tak poniekąd w wersji super fast, kiedy urzędników dodatkowo się „motywuje” do działania. Jak komuś się nie spieszy i nie dopinguje urzędników, może to trwać o wiele dłużej, bo stale jest się na końcu kolejki. Podsumowując, można przyjechać do Paragwaju, złożyć wszystkie papiery i wrócić do Polski, oczekując zakończenia procesu. Ale można, tak jak my planujemy – wyjechać i już tam zostać, urządzając sobie w międzyczasie nowe życie.
No dobrze, tyle teorii, a co i kiedy trzeba załatwić w praktyce?
Na początek, przy pierwszym podejściu:
- Tłumaczenia dokumentów z Polski
- Meldunek
- Lekarz
- Policja
- Interpol
- Notariusz
- Kaucja
- Urząd emigracyjny
Listę sporządziliśmy na podstawie informacji na stronie Urzędu Emigracyjnego w Paragwaju (link) i rozmów z agentami, którzy pomagają przejść cały proces tam na miejscu.
ad 1. Tłumaczenia warto zlecić tłumaczce przysięgłej w Paragwaju jeszcze będąc w Polsce, bo to trwa. Trzeba zrobić idealne zdjęcie bądź skan każdego dokumentu (WAŻNE! Zarówno awersu i rewersu każdej kartki, nawet pustej). Następnie wysłać tłumaczce, bądź agencji, która pośredniczy. Jak już będziemy w Paragwaju, po przedłożeniu oryginałów dokumentów do wglądu, dostaniemy tłumaczenia.
Ad 2. Meldunek. W hotelach w Asunción jest to podobno standardowa opcja, że można się w nim zameldować. Większy kłopot będzie jeśli zdecydujemy się na wynajem prywatnego mieszkania czy domku. Wtedy trzeba koniecznie potwierdzić z właścicielem taką możliwość jeszcze przed przybyciem do Paragwaju, aby później nie mieć problemu.
Ad 3. Lekarz. Potrzebne jest świadectwo zdrowia wystawione przez lekarza klinicznego upoważnionego przez Ministerstwo Zdrowia Paragwaju, stwierdzające, że wnioskodawca jest w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz nie cierpi na chorobę zakaźną.
Ad 4. Policja. Potrzebne nam jest aktualne zaświadczenie dla obcokrajowców wydane przez Departament Informatyki Narodowej Policji Paragwaju. Wymagane od 14 roku życia. Policja pobierze podczas wizyty nasze odciski palców i sprawdzi, czy nie jesteśmy karani. Wyda nam też świadectwo życia i pobytu sygnowane przez sądową komendę policji w Paragwaju.
Ad 5. Interpol. Departament Interpolu Paragwajskiej Policji Narodowej również pobierze nasze odciski, sprawdzi, czy nie jesteśmy poszukiwani listami gończymi. Na koniec dostaniemy od nich stosowny certyfikat.
Ad 6. Notariusz. Na tronie Urzędu Emigracyjnego znaleźliśmy informacje, że potrzebne jest: Oświadczenie o zgodności z Art. 23 ustawy 978/96, złożone przed notariuszem w Paragwaju, wyraźnie stwierdzające, że będziemy „szanować i przestrzegać mandatów konstytucji narodowej, ustaw, dekretów i innych przepisów prawnych regulujących terytorium Republiki Paragwaju.” Jeśli wnioskodawca ma mniej niż 18 lat, oświadczenie musi być podpisane przez rodzice w imieniu nieletniego.
Ad 7. Kaucja. Oficjalnie w tłumaczeniu nazywa się to Demonstracja wypłacalności ekonomicznej dla cudzoziemców. I trzeba zdobyć bankową notę depozytową z minimalną kwotą 350 dziennych zarobków (Gs. 34 331 150 lub równowartość w dolarach, obecnie mniej niż 5000$), podpisaną przez osobę lub osoby odpowiedzialne za konto. Wpłacone pieniądze pozostaną na koncie wnioskodawcy do czasu zakończenia procesu. Po wydaniu karty stałego pobytu kaucja może zostać wycofana, po potrąceniu niewielkich opłat. Depozyt bankowy należy złożyć w Banco Nacional de Fomento, podmiocie dopuszczającym tego typu procedurę dla cudzoziemców w procesie uzyskania stałego pobytu oraz paragwajskiego dowodu osobistego.
Ad 8. Urząd Emigracyjny. Na koniec ze wszystkimi ww. dokumentami udajemy się do urzędu i dopełniamy formalności. Wszystko odbywa się twarzą w twarz, jest pilnie kontrolowane i obserwowane przez urzędników, choć fakt, że wizytę powinno odbyć się w maseczce (!?) Przepełnia niektórych wątpliwościami co do dokładności tego procesu. (Ostatnio z tego powodu była podobno jakaś emigracyjna afera).
Po dokonaniu powyższych formalności mamy przerwę. Czekamy spokojnie na zakończenie procesu emigracyjnego i wydanie Prawa do stałego pobytu.
cdn.