Papierologia cz. 1 – w Polsce

Papierologia cz. 1 – w Polsce

Emigracja do Paragwaju uznawana jest za dość łatwą, z małą ilością formalności. Czy na pewno?

Nie za bardzo się orientujemy jak jest w innych krajach, ale w naszej ocenie i tak, startując od „0”, jest sporo załatwiania. Zwłaszcza jak jest się sześcioosobową rodziną z psem. Na plus – nie trzeba wizy, ale…

Co dokładnie trzeba załatwić?

  1. W Polsce
  • Paszporty (w przypadku dzieci konieczność wizyty w urzędzie obojga rodziców), warto aby miały maksymalną ważność
  • Akty urodzenia (mogą być skrócone, ale lepsze pełne)
  • Wszelkie inne akty stanu cywilnego (śluby, rozwody, czy zgony w zależności od doświadczeń życiowych)
  • Zaświadczenie o niekaralności
  • Międzynarodowe prawo jazdy
  • Ewentualnie dyplomy wyższych uczelni (jak macie poszukiwany w Paragwaju zawód, to możecie się ubiegać o niewpłacanie kaucji, która jest wymagana przy składaniu papierów w Paragwaju)
  • W przypadku zwierząt konieczna książeczka ze szczepieniami (zwłaszcza na wściekliznę) i czip.(Osobną sprawą są ewentualne wymogi do transportu, ustalane przez linie lotnicze).
  • No i na sam koniec pozostają sprawy pandemicze, tu są dwa wyjścia albo paszport szczepionkowy albo aktualne badania (na dzień dzisiejszy, ale sytuacja zawsze może się dynamicznie zmienić na jesień)

UWAGA! Tych dokumentów nie musimy w Polsce tłumaczyć na j. hiszpański. Władze Paragwaju wymagają, aby były przetłumaczone przez ich, wskazanych na specjalnej liście tłumaczy przysięgłych. Warto to zrobić korespondencyjnie, przed wyjazdem.

ALE! Wcześniej na wszystko trzeba zdobyć Apostille w MSZ. Każdy dokument kosztuje 60 zł. Wszelkie orzeczenia sądów muszą być najpierw poświadczone przez prezesa właściwego miejscowo sądu okręgowego (poświadczenie jest konieczne także wtedy, gdy dokument pochodzi z sądu okręgowego). Podobnie jest z aktami notarialnymi. Inne dokumenty też czasem muszą „przejść” przez inne instytucje. Pełną listę macie na stronie MSZ (link). Wszystko możecie zrobić osobiście bądź drogą korespondencyjną.

A jakie formalności nas czekają w Paragwaju? Odpowiedź w cz. 2.

PS Warto przed ostatecznym wyjazdem udać się do notariusza i ustalić na jakąś zaufaną osobę pełnomocnictwo. Zawsze może się zdarzyć sytuacja, że powinniśmy stawić się osobiście np. spadek, wezwanie US czy jakiekolwiek inne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *